Personal/kontakt

SkolanSkandinaviska skolan

Besöksadress: Avenida Armando Tivane 821

Postadress: Cp 2710 Maputo, Moçambique Tel till expeditionen: (+258) 21-490166

 

 

 

IMGP3065Rektor

Clara Björkhem (+258) 825725297

E-postadress: skandinaviskaskolan@skandskol.com

Undervisar i hemkunskap och syslöjd

 

 

 

IMGP9364Skolkanslist

Lars Emanuelsson (+258) 82-3013757

E-postadress: Lars.Emanuelsson@skandskol.com

 

 

 


dscn3228Lärare
Caroline Antttila , Mobil:  (+258) 826425675

Mentor i grupp 2

Undervisar grupp 2 i alla ämnen.

E-postadress: caroline@skandskol.com

 

 

 

DSC_0110Lärare Pernilla Zibung, Mobil: (+258) 824068177

Mentor i grupp 3

Undervisar i grupp 3 och 4: Svenska, engelska och SO samt i kompletterande svenska.

E-postadress: pernilla@skandskol.com

 

 

DSC_0033Lärare Per Björkhem, Mobil: (+258)824965056

Mentor i grupp 4

Undervisar i grupp 3 och 4: engelska, matematik, idrott, musik,  naturorienterande ämnen och teknik samt i grupp 2 i musik

E-postadress: per@skandskol.com

 

 

DSCN1099Lärare, Thomas Eriksson, Mobil: (+258) 822446214

Undervisar i träslöjd

 

 

 

 


DSC_0039Lärare, Jenny Emanuelsson, Mobil: (+258) 822446214

Undervisar i Portugisiska

E-postadress: jenny@skandskol.com

 

 

 

 

DSC_0052Lärare, Shona Thomsson

Undervisar i franska och engelska (elevens val)

E-postadress: shona_thomson@hotmail.com

 

 

 

 

DSCN1942Lärare, Lucy Knollmeyer

Undervisar i tyska

E-postadress: lucyfusion@hotmail.com

 

 

 

 

dscn3241Lärare, Ann-Sofie Leerhøi Mobil: (+258) 843743433

Undervisar i kompletterander danska och i grupp 2

E-postadress: asleerhoi@icloud.com

 

 

 

 

DSCN2292-001Skolsköterska (föräldrarledig till januari 2017) Kristin Thomsson, Mobil (+258) 823020398

Epostadress: e_kristin@hotmail.com

 

 

 

 

 

IMGP8770Barnskötare Albertina Tembe, Mobil: (+258) 824487000

Arbetar i förskoleklassen och Fria

E-postadress: albertina.tembe@skandskol.com

 

 

 

 

IMGP8820Förskollärare Fransisco Macuacua, Mobil: (+258) 827005181

Arbetar på Lilla förskolan och Fria

E-postadress: francisco@skandskol.com

 

 

 

 

IMGP8745Fritidsledare/barnskötare Helio Matsinhe, Mobil: (+258) 825114752

Arbetar på Stora förskolan

E-postadress: helio@skandskol.com

 

 

 

 

IMGP9339Förskollärare/sjuksköterska/lärare Maria Dolores Castillo Mora, Mobil: (+258) 823208510

Samordnare på förskolan, arbetar på Stora förskolan

E-postadress: maria.castillo@skandskol.com

 

 

 


IMGP8734Barnskötare
Olivia Conjo, Mobil: (+258) 823818965

Arbetar på Lilla förskolan och Fria,

 

 

 

 

 

dscn3200Fritidsledare Stefan Anttila, Mobil: (+258) 826425982

Arbetar på Fria

E-postadress: stefananttila@hotmail.com

 

 

 

 


IMGP9421Kokerska
, Julia Cuambe

 

 

 

 

 

 

IMGP8731Kokerska, Nilza Muchanga

 

 

 

 

 

 

 
IMGP9330Vaktmästare/städare, Atanasio Manzule

 

 

 

 

 

 

 

 
IMGP8806Vaktmästare/städare, Eugenio Massinqwe

 

 

 

 

 

 

 

 
IMGP8800Vaktmästare/städare, Jaime Valoi

 

 

 

 

 

 

 
IMGP3207Vaktmästare/städare, Maria Cumaio

 

 

 

 

 

 

 
IMGP9390Vaktmästare/städare, Mario Cumbe

 

 

 

 

 

 

 

IMGP8812Vaktmästare/städare, Xavier Miloja

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0031Vaktmästare/städare, José Chambule